Zapáchající stoka kolem rekonstrukce zimního stadiónu v Opavě

PR plátek narcistního primátora Hláska již poněkolikáté propaguje rekonstrukci Zimáku. Zatímco kapacita diváků značně poklesla, cena z původních 218 mil.Kč narostla na odhadovaných 300 mil.Kč. Rada města Opavy zahajuje zadávací řízení k nadlimitní zakázce „Rekonstrukce a přístavba zimního stadionu v Opavě“ dne 8.června 2022 a zdá se, že nic nebrání dalšímu pokračování akce. 

Jenže v posledních letech primátor Tomáš Navrátil (ANO) podepsal příkazní smlouvu na výkon funkce zástupce zadavatele a komplexní organizační a věcné zajištění k veřejné zakázce s externí firmou, jejíž ředitel Milan K. byl cca před týdnem zatčen a vzat do vazby pro podezření z rozsáhlé korupce ve veřejných zakázkách, a je to ta firma a ten člověk, který dostal důvěru primátora Tomáše Navrátila (ANO) pro výběr dodavatele hned ve 3 velkých akcích města Opavy v úhrnné hodnotě stovek miliónů korun, a to: 

  • Zimní stadion – náhradní ledová plocha
  • Zimní stadion Opava – rekonstrukce
  • Přestupní terminál Opava východ – ul. Skladištní

Praktiky vyšetřované firmy a jejího zatčeného ředitele popisuje detailně článek Neovlivní: https://neovlivni.cz/nova-stoka-na-obzoru-evropsky…/

Rada města Opavy v čele s primátorem Tomášem Navrátilem (ANO) s touto firmou spolupracují již více než rok, na akci „ZIMNÍ STADION OPAVA – REKONSTRUKCE“. Rada města uzavřela takovou smlouvu již 24. 3. 2021. 

Nebudeme se plést do práce Policie ČR, která snad brzy rozkryje, kdo, jak a pro koho se tyto zakázky města Opavy připravovaly.

Co je horší, je i kvalita nového projektu rekonstrukce Zimáku, kde nebude ani jedno parkovací místo, kde se neopraví střecha, ale hlavně celá akce je neskutečně drahá a počty míst pro diváky neuvěřitelně nízké, a to pouhých 1.854 míst. 

V roce 2015 město Opava odkoupilo od Aloise Hadamczika architektonickou studii ing.arch.Horáka na rekonstrukci Zimáku, která vycházela i z některých standardů kanadské NHL a podle níž byl již před 4 lety připraven mnohem levnější a technicky lepší projekt pro 3.000 diváků. Stačilo jen dodělat realizační dokumentaci a Zimák už dnes mohl být dávno opraven. Ale co by z toho současné vedení města mělo, že? Oni si potřebují vybrat své dodavatele, a to od počátku až do konce a najali si na to firmu zapletenou do rozsáhlé korupce. Proč? Odpověď je nasnadě. 

Vyšetřovaná firma se cca před týdnem přejmenovala a reakce Hlásky na obrovskou korupční aféru je dle zástupce médií taková, že město s ní spolupracuje dál a věří, že se to nijak nedotkne zdejších veřejných zakázek. Jinými slovy, oni velmi dobře ví, že pro ně zpracovává výběrko firma vyšetřována kvůli ovlivňování výběrek, ale nevidí v tom problém.

Neumíme si představit, že by opavští zastupitelé mohli akceptovat výsledky výběrových řízení administrovaných firmou, jejíž ředitel je aktuálně vyšetřován pro korupci a firma je součástí jedné z největších korupčních kauz v Moravskoslezském kraji. 

Dle sdělení Policie ČR, budou vyšetřováni i někteří politici, kteří s touto firmou uzavřeli kontrakty, protože dle odposlechů o korupci museli vědět. Umíme si představit hned několik politiků v Opavě, kteří dnes ve dne v noci přemýšlejí, co v těch odposleších policie najde. 

To samo o sobě by mělo vést k okamžitému ukončení spolupráce města Opavy s touto podezřelou firmou. 

S ohledem na závažnost, rozsah korupční kauzy a probíhající vyšetřování by opavský primátor už žádné veřejné zakázky řešit neměl. Pokud se spolupráce s takovou firmou ihned neukončí, měl by primátor okamžitě odstoupit z funkce nebo být odvolán.

Změna pro Opavu

Comments are closed.