Zachraňte zříceninu hradu Vikštejn

Zachraňte zříceninu hradu Vikštejn!

Opava, 7.května 2014

Osobnosti dlouhodobě podporující veřejný zájem v Opavě sdružené v občanské iniciativě Změna pro Opavu se rozhodly podpořit snahu občanských sdružení Za Opavu a o.s. Radkov ve snaze získat prostředky na záchranu zříceniny hradu Vikštejn na Opavsku.

Hrad Vikštejn je nejrozsáhlejší dochovanou zříceninou na Opavsku, první zmínka je z roku 1377. Zároveň patří mezi její nejvýznamnější a zároveň nejohroženější kulturní památky vůbec. Od roku 2011 zde v prostorách hradu Vikštejn organizují různá občanská sdružení i obec Radkov „Den hradu Vikštejna“, kterého se od roku 2011 zúčastnilo více než 1000 rodičů s dětmi.

Občanská společnost v Opavě je stále značně nerozvinutá, chceme podpořit proaktivní přístup a umožnit zapojení občanů do místních občanských aktivit, tentokrát v oblíbené destinaci výletníků u zříceniny hradu Vikštejn“, sdělil Mgr. Dalibor Halátek. současný náměstek primátora.

Rehabilitace zříceniny hradu Vikštejna bude zahájena projektem stavební záchrany zbytkových částí hradu.

Cílem záměru občanských sdružení Za Opavu a o.s. Radkov je zahájení rehabilitace kulturní památky, a to v úvodu vytvořením takové dokumentace, která by analyzovala současný stav památky, vyhodnotila by nejkritičtější místa a navrhla taková komplexní opatření, která by byla v souladu s památkovými hodnotami stavby a zároveň vedla k záchraně tohoto významného areálu. Bez dokumentace nelze žádat o žádné dotace a přilehlá malá obec Radkov nemá dostatek prostředků na tuto studii, proto se obracíme na občany našeho kraje, aby přispěli byť symbolickou částkou na rehabilitaci zříceniny hradu, a to na serveru HitHit.cz, na adrese https://www.hithit.com/cs/project/517/zachrante-zriceninu-hradu-vikstejn .

Rozhodli jsme se pro využití moderní formy dárcovství crowdfundingu v projektu záchrany hradu Vikštejn, a to na největším českém crowdfundingovém portálu HitHit.cz. Dárci tak mohou získat nejen dobrý pocit, že pomohli záchraně historické památky, ale rovněž řadu zajímavých odměn“, vysvětluje Ing. Libor Witassek, opavský podnikatel, vědecký pracovník a ekonom působící na VŠE Praha.

Kontakty:

MgA. Tomáš Skalík, kontakt@sdruzeniradkov.cz, tel: 777 187 823,

Mgr. Dalibor Halátek, dalibor.halatek@centrum.cz, tel.  774 548 088

Ing. Libor Witassek, libor.witassek@gmail.com, tel. 603 527 430

 

Comments are closed.